KARDAN HEYKELLERİ SERGİSİ AÇILDI.

Sarıkamış Harekatı'nın 103. yılı anma etkinlikleri kapsamında Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde yapılan kardan heykellerin açılışı gerçekleştirildi.

6 OCAK 2018 / Fatih BAYRAMBEY
HABERİNFOTOĞRAFLARI

Sarıkamış Harekatı'nın 103. yılı anma etkinlikleri kapsamında Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde yapılan kardan heykellerin açılışı gerçekleştirildi. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Gençlik ve Spor Bakanı Bak, heykellerin üzerindeki Türk bayrağını topladıktan sonra karanfil bıraktı.

Bakan Arslan, açılıştan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ecdadı anmayı ve gençlere bu bilinci aşılamayı amaçladıklarını söyledi.

Ecdadın 103 yıl önce gözünü kırpmadan donmak pahasına şehit olmaya gittiğini ifade eden Arslan, şöyle konuştu:

"Bu toprakları bize vatan olarak bırakan ecdadın izinden giderek istikbalimiz ve istiklalimiz uğruna bu toprakları gelecek nesillere bırakma ideali var. Biz de ecdadımızı rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Bu topraklarda ilk şehidimiz Ebu’l Hasan Harakani. Ondan sonra çok şehit vermişiz. En son 103 yıl önce de 90 bin kişi Sarıkamış'ta şehit olmuş. Bugün de 15 Temmuz dahil olmak üzere insanımız 'İstikbalimiz ve istiklalimiz söz konusuysa gözümüzü kırpmadan şehadet şerbetini içmeye gideriz' diyor. Bizim de bu bilinci gelecek nesillere anlatmak adına bir gayretimiz var."

Arslan, sadece Kars'ta değil Türkiye'nin her tarafından Sarıkamış şehitlerini anmak için etkinliklerin düzenlendiğini hatırlatarak, bu bilincin gelecek nesillere aşılandığını anlattı.

Dünyanın, gençlerin bu bilinçten yoksun yaşadığını sandığını aktaran Arslan, "Gençler bunun en güzel örneğini 15 Temmuz 2016'da dünyaya gösterdi." ifadesini kullandı.

BAKAN BAK: “SARIKAMIŞ DESTANI 103 YILDIR HALKIMIZDAN BAĞRINDA YER ALIYOR”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da açıklamasında, Sarıkamış Destanının 103 yıldır halkımızın bağrında yer aldığını söyledi. Anma etkinliklerinde emeği geçen her kese teşekkür eden Bakan Bak: “ Vatanı ve milleti için gözünü kırpmadan şehit olan bir milletiz ve bunu her zaman tüm dünyaya ispat etmişiz. Sarıkamış’ı ve Çanakkale’yi hatırlamak, geçmişimizi hatırlamak bizler için çok önemlidir. Geçmişini iyi bilmeyen ve geçmişinden ders alamayan bir nesil sağlam adımlarla yarınlara yürüyemez. Dolayısıyla gençlerimize bu vatanı vatan kılmak için canlarını veren şehitlerimizi hatırlatmaya devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı tüm Türkiye’de Gençlik ve Spor Bakanlığımızın ilgili birimleri tarafından organize edilen Sarıkamış Şehitlerini anma programları ile gençlerimize Sarıkamış Destanını anımsatıyor. Hem de bizlere birlik olmayı, güçlü olmayı ifade ediyor.” diye konuştu.

100 kamyon kar

Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde yapılan heykeller için 100 kamyon kar taşındı.

Kardan heykellere Kafkas, Atatürk, İbrahim Çeçen, Bayburt ve Muş Alparslan üniversitelerinden bir grup öğretim görevlisi biçim verdi. 

Serginin açılışına Kars Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Kars Milletvekili Yusuf Selahattin Beyribey, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Sarıkamış Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Sarıkamış Belediye Başkanı Köksal Toksoy, yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda kişi katıldı.